Zde můžete zanechat svůj názor na tyto stránky. Uvítám zde i konstruktivní kritiku, tedy co se vám nelíbí a návrhy jak by to bylo lepší.

Názory a připomínky

Hřebci N pocházející z linií SN

Míra | 18.06.2021

Zdravím, můžete mně sdělit z čeho usuzujete, že hřebci, např. Streit pocházejí z linií SN a ze kterých? Já totiž tomuhle příspěvku nerozumím. Děkuji Míra

Re: Hřebci N pocházející z linií SN

admin | 08.07.2021

Linie 1350 Streiter Vulkan, ze které pochází vámi zmiňovaný Streit, má kódové označení S-S02, což znamená slezkonorická linie S. O její genealogii píšu v sekci o slezkonorickém koni. Z této linie však pochází, jak hřebci zapsaní do PK slezského norického koně (např. Streimur, Steiman aj.), tak hřebci zapsaní do PK norického koně (např. Streit). Dříve totiž všichni hřebci slezského norika mohli připouštět jak slezskonorické klisny, tak klisny norické. Ale potomci norických klisen a slezskonorických hřebců už jsou zapsáni jako noričtí koně a vedeni v PK norického koně. Seznam norických a slezskonorických linií mám vypsané v úvodu k jednotlivým plemenům (zde slezský norik https://chladnokrevnihrebci.webnode.cz/fotogalerie/slezsky-norik/ ). Snad jsem to vysvětlila trochu srozumitelně :-)

Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

Míra | 10.07.2021

Popravdě řečeno jsem očekával konkrétnější odpověď. Zajímám se totiž řadu let o linii 1350 Streiter Vulkan a jeho potomky do jejichž genů přinesl zbarvení hnědých běloušů rak. hřebec Vulko prostřednictvím svých dcer, jelikož sám nezanechal potomka v otcovské linii. Zmiňovaný hřebec 1445 Streit má ve svých předcích prvního hřebce vedeného v PK SN 1980 Streitra z Lán - 5. Ačkoliv má tento hřebec oba rodiče norické byl v roce 2005 přepsán Radou PK SN s cca 30ti dalšími hřebci do PK SN. Mnozí z nich se narodili jako Norici, zemřeli jako Norici a posmrtně byli převedeni. Z uvedeného tedy vyplývá, že opak je pravdou a že někteří hřebci SN pocházejí z norických hřebců. To co se stalo v roce 2005, přepis hřebců plemene Norik do plemenné knihy jiného plemene, v tomto případě do PK SN, nemá v chovatelství obdoby. Navíc ještě byli v časopise Koně vybízeni chovatelé norických klisen, aby své klisny nechali přepsat do PK SN, ač mnohé neměli ani 30% slez. genů. Těmito "opatřeními" , patrně motivovanými získáním dotací na Genetický zdroj, byly ohroženy linie (např. Hubert Nero) norických koní, potažmo celý chov. Převedeni byli jen významní hřebci s četnými potomky, nevýznamní, byť sourozenci, byli v PK N ponecháni. Ve finále byly strůjci této "transakce" poškozeny obě plemena. Nepodařilo se jim totiž získat potřebné procento slezských genů. Pro příklad mohu ze zmiňované linie uvést hřebce s podílem slezských genů: Streimur 32 %, Steiman 37,3 %, Sagem 39,2 %. Tyto údaje jsem použil z oficielní stránky Svazu chovatelů chladnokrevných koní. Podle Metodiky GZ SN jejíž autorkami jsou ing. Kosová a J. Voráčková má mít jedinec zařazený do GZ SN minimálně 87,5% slezských genů. No opět jsem na citovaných stránkách zalistoval a nenašel jsem ani jednoho hřebce, který by toto splňoval. Asi to bude tím,že pořád po těch letech mají vysoké procento genů norických, i když jak víme 15 let v chovu koní není mnoho. K vyplácní dotací a jejich oprávněnnosti se zde nechci vyjadřovat. Od toho jsou kompetentní orgány. Já bych jen chtěl, stejně jako to šlo tenkrát, aby hřebci, kteří měli norické rodiče, alespoň ti, byli navráceni kam patří a to do PK Norika. Nejen z úcty k nejstaršímu plemeni chladnokrevných koní chovaných na našem území, ale i jeho chovatelům, z nichž někteří již nežijí.
Podklady jsem čerpal z PK ASCHK, internetové stránky Svazu chovatelů chl. koní, Zápis z jednání RPK chladnokrevných plemen konaného dne 25.8.2005 ve Slatiňanech, časopis Koně srpen 2005, ročník 9. č. 4.

Re: Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

admin | 11.07.2021

Super, děkuji za podmětnou diskuzi. Máte pravdu, že někteří noričtí hřebci se zpětně převáděli do slezského norika. A např. metodika výpočtu původních genů už se několikrát měnila, takže spousta koní vesele migrovala do genového zdroje a naopak. Zrovna u Streimura je situace taková, že do roku 2000 byl v seznamu plemenných hřebců veden jako norik, pak byl přeřazen do genových zdrojů slezského norika, ale nadále působil v rámci obou PK. A paradoxně, ač byl původně zapsán jako norik a v chovu norika byl velmi úspěšný, od roku 2013 už působil pouze v rámci PK slezského norika. A vámi zmiňovaný 1980 Streiter z Lán-5, který je v současnosti v PK online, ač jako potomek norických koní, veden jako slezský norik, byl ale zapsán jako český chladnokrevník. Podle jakého klíče k tomuto převádění noriků do slezského norika docházelo jsem doteď moc nepochopila. Každopádně oficiálně je linie Streiter Vulkan označována jako linie slezského norika, proto jsem to takto rozdělila.

Re: Re: Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

jitka | 11.07.2021

Sleduji chov NORIKA již 10 let a z vašich článků a i ostatních např. časopis koně asi č.6 od p.Petrtýla jasně vyplývá zneužítí norických hřebců přepsaných do slezského norika k získání dotací na genové zdroje, takže , čapí hnízdo slezský norik. Nebot podvod kdy se rakouskému hřebci a norické klisně narodí slezský norik je opravdu na hraně a odporuje to zdravému rozumu, čerpání neoprávněných dotací podvodným způsobem též.

Re: Re: Re: Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

admin | 11.07.2021

Já tento problém ale nevyřeším. Nejsem členem žádné chovatelské organizace, ani nechovám žádného koně, takže nemám přístup k interním věcem a nemám žádný vliv na chov. Pouze se snažím trochu zmapovat historii chovu chladnokrevníků u nás a používám k tomu veřejně dostupné informační kanály (tedy předevších seznamy plemenných hřebců, PK online a webové stránky jednotlivých chovatelských organizací a odborné časopisy a literaturu). Řešení situace mají v rukou příslušné chovatelské organizace a kompetentní orgány. Obě plemena vznikla na základě importů rakouských noriků, případně bavorských chladnokrevníků, takže podle mě měl být chov norických koní rozdělen podle území. Proč všek i koně z Lán nebo z Ostřetína byli označeni za slezské noriky nechápu.

Re: Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

admin | 11.07.2021

Míro, vzhledem k tomu, že zakladatel linie 1350 Streiter Vulkan působil jako písecký zemský plemeník pro oblast Čech, tedy se Slezskem jako oblastí vzniku slezského norika neměl nic společného, a k zařazení některých hřebců (tedy především 1980 Streiter z Lán-5) do PK slezského norika došlo až později, máte pravdu, že by měla být linie Streiter Vulkan považována za linii norickou. Nicméně jak už jsem psala, oficiálně je zařazena do slezskonorických linií, takže to tak mám i na těchto stránkách. Historii linie Streiter Vulkan už mám zpracovanou, jen jsem jí ještě nezveřejnila, protože tam potřebuji ještě něco doplnit. Takže jestli máte sepsané nějaké své poznatky, budu ráda když je porovnáme s těmi mými. Pokud byste chtěl, můžete mi napsat na adresu chladnokrevnihrebci@seznam.cz

Re: Re: Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

Míra | 11.07.2021

Děkuji mnohokrát za vstřícnost a za to, že jsem zde mohl zveřejnit svůj postoj v oblasti chovu norických koní. Vím, že řada lidí o této historii neví a bohužel díky tomu, někdy pohlížejí na norika poněkud přezíravě, ba dokonce si jej pletou s norikem rakouským. Musel jsem proto reagovat, dlužím to norikům za práci v lese, na poli i pod sedlem Ohledně linie Streiter Vulkan má myslím i pár fotek na svých stránkách "Stáj Smolík" kde působil v chovu jeho syn. Někde bych mohl míti foto dvou dcer Streimura z r. 2003. A to je to,co se mně na těchto stránkách líbí, že zveřejňujete fota potomků různých hřebců i fota hřebců, kteří již nežijí, aby chovatelé viděli, jak vypadali. Děkuji Míra

Připouštěcí sezóna

Jan | 26.06.2019

Dobrý den,
moc pěkné a přehledné stránky a děkuji za ně, ale je dost obtížné, dohledat od kdy do kdy připouštěcí sezóna je.

Re: Připouštěcí sezóna

admin | 24.07.2019

Děkuji, jsem ráda, že se vám stránky líbí. Ono je dost obtížné dohledat oficiální info o trvání připouštěcí sezóny i pro mě. Pro plemena sdružená v ASCHK (tedy i pro ČMB, N a SN) by připouštěcí sezóna měla trvat od 1.2. do 31.7.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek