Re: Re: Hřebci N pocházející z linií SN

Míra | 10.07.2021

Popravdě řečeno jsem očekával konkrétnější odpověď. Zajímám se totiž řadu let o linii 1350 Streiter Vulkan a jeho potomky do jejichž genů přinesl zbarvení hnědých běloušů rak. hřebec Vulko prostřednictvím svých dcer, jelikož sám nezanechal potomka v otcovské linii. Zmiňovaný hřebec 1445 Streit má ve svých předcích prvního hřebce vedeného v PK SN 1980 Streitra z Lán - 5. Ačkoliv má tento hřebec oba rodiče norické byl v roce 2005 přepsán Radou PK SN s cca 30ti dalšími hřebci do PK SN. Mnozí z nich se narodili jako Norici, zemřeli jako Norici a posmrtně byli převedeni. Z uvedeného tedy vyplývá, že opak je pravdou a že někteří hřebci SN pocházejí z norických hřebců. To co se stalo v roce 2005, přepis hřebců plemene Norik do plemenné knihy jiného plemene, v tomto případě do PK SN, nemá v chovatelství obdoby. Navíc ještě byli v časopise Koně vybízeni chovatelé norických klisen, aby své klisny nechali přepsat do PK SN, ač mnohé neměli ani 30% slez. genů. Těmito "opatřeními" , patrně motivovanými získáním dotací na Genetický zdroj, byly ohroženy linie (např. Hubert Nero) norických koní, potažmo celý chov. Převedeni byli jen významní hřebci s četnými potomky, nevýznamní, byť sourozenci, byli v PK N ponecháni. Ve finále byly strůjci této "transakce" poškozeny obě plemena. Nepodařilo se jim totiž získat potřebné procento slezských genů. Pro příklad mohu ze zmiňované linie uvést hřebce s podílem slezských genů: Streimur 32 %, Steiman 37,3 %, Sagem 39,2 %. Tyto údaje jsem použil z oficielní stránky Svazu chovatelů chladnokrevných koní. Podle Metodiky GZ SN jejíž autorkami jsou ing. Kosová a J. Voráčková má mít jedinec zařazený do GZ SN minimálně 87,5% slezských genů. No opět jsem na citovaných stránkách zalistoval a nenašel jsem ani jednoho hřebce, který by toto splňoval. Asi to bude tím,že pořád po těch letech mají vysoké procento genů norických, i když jak víme 15 let v chovu koní není mnoho. K vyplácní dotací a jejich oprávněnnosti se zde nechci vyjadřovat. Od toho jsou kompetentní orgány. Já bych jen chtěl, stejně jako to šlo tenkrát, aby hřebci, kteří měli norické rodiče, alespoň ti, byli navráceni kam patří a to do PK Norika. Nejen z úcty k nejstaršímu plemeni chladnokrevných koní chovaných na našem území, ale i jeho chovatelům, z nichž někteří již nežijí.
Podklady jsem čerpal z PK ASCHK, internetové stránky Svazu chovatelů chl. koní, Zápis z jednání RPK chladnokrevných plemen konaného dne 25.8.2005 ve Slatiňanech, časopis Koně srpen 2005, ročník 9. č. 4.

Přidat nový příspěvek